KARDİYAK REABİLİTASYON

Kardiyak rehabilitasyon Nedir?
Kardiyak rehabilitasyon size daha aktif olabilmenizi ve daha güçlü bir kalbe ve daha sağlıklı olmanıza yol açabilecek yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı öğretir. Kardiyak rehabilitasyon, kendinizi daha iyi hissetmenize ve gelecekteki kalp problemleri riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Kardiyak rehabilitasyon nedirKardiyak rehabilitasyonda, bir sağlık profesyoneli ekibiyle çalışırsınız. Genellikle ekip bir doktor, hemşire uzmanı, diyetisyen, egzersiz terapisti ve fizik tedavi uzmanı içerir. Ekip, sağlığınız ve hedefleriniz doğrultusunda size özel bir program tasarlar. O zaman size başarılı olmanıza yardımcı olmak için destek verirler.

Kalp probleminiz varsa veya ameliyat olmuş iseniz egzersiz yapmaktan korkabilirsiniz. Veya hiç egzersiz yapmadıysanız, nasıl başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Kalp rehabilitasyon ekibiniz yavaş başlama ve kalbiniz için iyi bir seviyeye kadar çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Çoğu hastane ve rehabilitasyon merkezi, kalp rehabilitasyon programları sunmaktadır. Kalp rehabilitasyon grubunun bir parçası olabilirsiniz, ancak her kişi kendi planını takip edecektir.

Kardiyak rehabilitasyonu neden yapılır?
Kalp krizi geçirmiş hastaların, kalp krizi geçirmeyenlere oranla kalp krizi geçirme riski çok daha yüksektir. Bunun için kardiyak rehabilitasyonu hastanın tekrar kalp krizi geçirmesine engel olur.
Kalp yetmezliği hastanın günlük yaşamını olumsuz olarak etkiler. Kardiyak rehabilitasyonu hastanın günlük yaşamının kolaylaşmasını sağlar.
Kroner arter olarak bilinen atardamar rahatsızlığında kardiyak rehabilitasyonu uygulanarak hastanın kalp ritmi düzenlenir ve atardamarın faaliyeti devam ettirilir.
Anjina olarak adlandırılan göğüs hastalıkları hastanın hareketini kısıtlayacak seviyede ağrı yaşamasına neden olur. Kardiyak rehabilitasyonu ile bu ağrılar azaltılabilir.
Kalp hastalıklarının bir kısmı doğuştan, bir kısmı ise sonradan meydana gelir. Doğuştan gelen kalp hastalıklarında kardiyak rehabilitasyonu tedavi de önemli bir yer tutar.
Kalp naklinin ardından hasta hayatının bazı fonksiyonlarını yerine getirmekte zorlanır. Kardiyak rehabilitasyonu ile hastanın hayatı kolaylaştırılabilir.
Kalp kapağı rahatsızlıklarında kardiyak rehabilitasyonu hastanın günlük hayatını düzene sokar.
Kardiyak rehabilitasyonun riski var mıdır?
Kardiyak rehabilitasyonunu; kalp hastalığı olan, kalp ameliyatı ya da kalp krizi geçirmiş olan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Kardiyak rehabilitasyonunda her hastaya özel bir tedavi planı uygulanmaktadır. Hastalara uygulanan tedavi hastalığa, hedeflenen sonuca ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir.

Kardiyak rehabilitasyona kimler katılmalıdır?
Doktorlar sıklıkla kalp krizi veya bypass cerrahisi geçirmiş insanlar için kalp rehabilitasyon reçetelerini yazarlar. Ancak birçok kalp veya kan damar hastalığı olan insanlar kalp rehabilitasyonundan fayda sağlayabilirler. Rehabilitasyon size şu konularda yardımcı olabilir:

Kalp yetmezliği.
Periferik arter hastalığı (PAD).
Kalp nakli yaptırmayı ya da yapmayı planlıyorsunuz.
Koroner arter açmak için anjiyoplasti vardı.
Vana değiştirme gibi başka bir kalp ameliyatı tipi de vardı.
kardiyak rehabilitasyonu
Kardiyak rehabilitasyonu nasıl yapılır?
Kardiyak rehabilitasyonu 4 aşamada uygulanır:

Tıbbi değerlendirme: Kardiyak rehabilitasyonu için bir program hazırlanmadan önce yapılan sağlık değerlendirmesidir. Bu aşamada hastanın sağlık problemleri, kalp sağlığının ne seviyede olduğu, hastaya bu bilgiler doğrultusunda bir program hazırlanır. Hazırlanan programın hasta için uygunluğuna alanında uzman kişiler karar verir. Tedavi boyunca kontrolleriniz düzenli olarak yapılır.
Fiziksel aktivite: Kardiyak rehabilitasyonuna fiziksel aktivite de dahildir. Fiziksel aktivite süresince hastanın yürüme, koşma, kürek çekme gibi egzersizler uygulanır, hastanın kas gücünün artırılması hedeflenir. Haftalık egzersiz programları ile hastanın dayanıklılık gücü de artılır.
Hayat tarzı eğitimi: Kardiyak rehabilitasyonunda hayat tarzını eğitimş önemli bir yere sahiptir. Sigara, alkol kullanımı, fazla kilolar ve yağlar kalp rahatsızlıklarını tetiklenmesine yol açar. Kardiyak rehabilitasyonu sürecinde hayat tarzı eğitimi verilir, hastanın durumuna göre gerekirse kilo vermesi için diyet uygulanır, sigarayı ve alkolü bırakması için psikolojik destek sağlanır.
Destek: Kalp rahatsızlıkları hayati bir tehlike içerir. Kalp rahatsızlıklarında özellikle rehabilitasyon süreci anında sonuç vermez. Rehabilitasyondan etkili bir sonuç alınması için tedavinin belirli bir süre uygulanması gerekir. Bu sürecin tamamlanması için hastaya destek verilmeli ve ümitsizliğe kapılmaması sağlanır. Hasta yakınlarının hastaya ihtiyacı olan psikolojik destek vermesi gerekir.
Kardiyak rehabilitasyonun yararları nelerdir?
Kalp krizinden sonra kardiyak rehabilitasyona başlamak, kalp hastalığından ölme şansınızı düşürebilir ve hastaneden çıkmanıza yardımcı olabilir. Kardiyak rehabilitasyon size şu konularda yardımcı olabilir:

Genel sağlık düzeyi iyidir.
Kilo verin veya kilo vermeyin.
Daha az depresif ve daha umutlu hissedin.
Daha çok enerjiniz olsun ve kendiniz hakkında daha iyi hissedin.
Eski alışkanlıkların değiştirilmesi zor. ancak kalp rehabilitasyonunda, yeni sağlıklı alışkanlıklar kazanmanıza yardımcı olabilecek uzmanların desteğini alırsınız. Ve kardiyak rehabilitasyonda bulunan diğer insanlarla tanışmak, yalnız olmadığınızı bilmenize yardımcı olabilir.